Projektový týden 2023 - témata a přihlašování

16:00 až 17:00
2. stupeň

Projektový týden se uskuteční v termínu 12. - 15. 6. 2023

Do projektového týdne se budou žáci hlásit výhradně e-mailem na adresu projektovytyden@zssazavska.cz a to od 1. 6. 2023 od 5. vyučovací hodiny – prostřednictvím mobilního telefonu nebo školního počítače. Pokud žáci nepoužívají školní e-mail, mohou přihlašovací zprávu napsat ze svého soukromého e-mailu. Každý si vybere 3 projekty.

Formát zprávy: Do předmětu napsat jméno učitele a název tématu, do vlastní zprávy jen své jméno, příjmení a třídu.

Příklad e-mailu:

Předmět: 1) J. Brabec, Úniková hra  2) A. Vinšová, Zvířátka z korálků  3) T. Sanetrníková, Za trilobity

Josef Krhounek, 6. B

Pokud budou skupiny do nichž se žák hlásí již plné, přijde mu e-mail s informací, aby se přihlásil jinam. V případě, že bude do některé skupiny zařazen, žádný mail mu nepřijde.

Nejpozději v pondělí 5. 6. odpoledne budou seznamy s žáky přihlášenými do jednotlivých skupin vyvěšeny ve 2. patře.

Seznam témat:

1)      Úniková hra (J. Brabec) – 12 žáků

Přetvoření učebny ve škole v místnost, ze které je/není úniku. Tvorba šifer, úkolů, příběhu.

2)      Kreativní výroba svíček (H. Burianová) - 12 žáků

Výroba originálních svíček podle vlastní fantazie.

3)      Volejbalové minisoustředění (M. Kramarovič, L. Koňák, I. Střída) - 24 žáků

Účastníci se seznámí s různými technikami odbíjení, útočného úderu, podání, ale i s herním systémem a aktuálními pravidly volejbalu klasického šestkového i plážového. Pod vedením trenérů v jednotlivých tréninkových jednotkách si účastníci vyzkouší typickou fyzickou přípravu volejbalisty, nebudou chybět ani různé volejbalové hry a závěrečný turnaj.

4)      Za trilobity (T. Sanetrníková) – 12 žáků

Co žilo a rostlo v Praze, když celé její území bylo ještě hluboko pod hladinou moře? Společně se vydáme do dob, kdy na našem území žili trilobiti a jiní tvorové, kteří jsou nám dnes již neznámí. První den den půjdeme sbírat informace do Národního muzea a zjistíme, jak moc se tehdejší svět lišil od toho dnešního. V úterý spolu s RNDr. Štěpánem Rakem vyrazíme na geologickou vycházku po Radotíně, kde si zkusíme najít zkameněliny těchto pradávných rostlin a živočichů.

Cena programu: 150,- ( + žáci starší 15 let platí 100,- vstupné do muzea)

5)      Moderní technologie (I. Kráľ) – 12 žáků

Cílem projektu je zaměřit se na moderní technologie z hlediska utilitarismu, tj. jejich využitím v oblasti vzdělávání, ve volném čase i v praxi (v profesním životě).

6)      Stínadelská tajemství - procházka uličkami Malé Strany s plněním úkolů (A. Vyhnálková) – 12 žáků

Půjdeme objevit legendy starých Stínadel. Postupně najdeme dvacet míst, které zatím známe jen z knížek - Zahrada Uctívačů ginga, Netopýří věž, Podivínskou uličku a další.

Bližší info na: https://www.rychlesipy.org/tajemstvi

7)      Zvířátka z korálků (A. Vinšová) – 12 žáků

V průběhu projektového týdne se naučíme základní postupy pro výrobu 2D zvířátek z korálků. Tvořit budeme nejprve z velkých korálků  další den budeme používat menší rokajlové korálky (výtvory mohou být použity jako ozdoby na klíčenky, přívěsky apod). Pro každé zvířátko se neučíme vytvořit si i nákres do čtverečkované sítě. Po vytvoření určitého druhu zvířátka si ho popíšeme i z přírodovědného hlediska. Tvořit budeme: ještěrku, žabičku, vážku - motýlici, užovku - zmiji, krokodýla, motýlka, rybičku (dle zručnosti žáků). Program bude probíhat ve škole. Příspěvek na materiál: 50 - 75 Kč (dle spotřeby)

8)      Silverstein by šel… (M. Lažanová) – 12 žáků

Tento workshop je zaměřen na práci s texty, obrázky a hudebními kreacemi amerického básníka Shela Silversteina. Jeho básnické texty budeme číst v angličtině a pokusíme se je

přebásnit do češtiny. Se Silversteinovými texty si budeme hrát a třeba vznikne i interpretační vystoupení. V průběhu workshopu se budeme pohybovat ve škole a okolí. Budeme hledat místa, kde by se překladatelům dobře pracovalo a která by se pro ztvárňování Silversteinových textů hodila. S sebou: psací potřeby, poznámkový blok, lepidlo a otevřenou mysl.

9)      Golf 3x jinak (K. Pecáková) – 12 žáků

Vyzkoušíme tři varianty golfu:  Fotbalgolf, Discgolf, Minigolf.

Cena: cca 200Kč

10)        Člověk a jeho smysly (A. Kubíková, J. Procházková) – 24 žáků

Návštěva Muzea smyslů (vstupné 161 Kč), Hrdličkova muzea člověka (vstupné 50 Kč) a smyslové vnímání našeho okolí.

11)        král Karel III. (Š. Kordiaková) – 12 žáků

Jeho život a přínos v oblasti  týkající se životního prostředí.

Forma: koláž - obrázky, text /vtipný/, kresba a jiné prostředky pro vyjádření se k danému tématu. Vítání jsou žáci se smyslem pro humor, velkou fantazií a vztahem k výtvarnému umění.

12)  Novoměstská radnice - svědkyně dějinných událostí (E. Vodrážka) – 12 žáků

Neobyčejná historie této kultovní stavby, návštěva s odborným komentářem,

výstup na věž. (50 Kč)

13)  Graffiti (L. Holá, L.  Philippová) – 20 žáků

V učebně, ale dost i venku, v teorii, ale víc v praxi. Kde se vzalo graffiti, jaké má podoby a co je to street art. Kam graffiti patří, kam nepatří a jak se odstraňuje. Příspěvek na materiál cca 80 – 100 Kč.

14) Pražské vily II – (H. Přibylová) – 12 žáků

Návštěva 2 vybraných vil.